Mezinárodní tým historiček a historiků literatury, výtvarného umění, divadla, filmu a hudby v kolektivní monografii Gesto a skutečnost sleduje, jakými způsoby umění v meziválečném Československu utvářelo veřejný diskurz.Ve čtyřiceti případových studiích autorky a autoři odhalují nové souvislosti a rozkrývají vztahy mezi uměním a politikou. První svazek se zaměřuje na ideu československé státnosti, problematiku národnostních identit a zkoumá napětí mezi politikou a každodenností v novém státě zobrazené v soudobém umění.
Knihu autorského kolektivu vedeného Kateřinou Pioreckou vydalo v loňském roce Nakladatelství Academia společně s Ústavem pro českou literaturu AV ČR.
Celou recenzi si můžete přečíst zde.
Z recenze:
V každém případě je ale díky Gestu a skutečnosti nyní již nesporné, že téma aktivní účasti umělecké tvorby na společenském, ba politickém životě společnosti je navýsost aktuální a dějiny umění by se mu měly věnovat více a metodologicky soustředěněji než dosud – stejně jako výzkumu umění vytvářeného mimo linii „pokrokového vývoje“, v jistém smyslu dokonce do značné míry mimo vývojové schéma. Nejen tato kniha, ale sama „skutečnost“ stále více narušuje tradiční uměleckohistorický narativ, založený na konstrukci vývojové linie kvalitního umění.