Narodil se roku 1883 V Praze na Starém Městě do rodiny židovského obchodníka. Napsal tři romány, Amerika, Proces a Zámek, ale také mnoho novel nebo povídek. Jednou nejslavnější z nich je Proměna s Řehořem Samsou, který se jednoho rána probudí a zjistí, že se proměnil v nestvůrný hmyz.
Franz Kafka nadevše miloval Prahu a byl s ní spjat celý svůj život. Po vystudování práv na Německé univerzitě v Praze pracoval jako úředník v pojišťovnictví, nejprve krátce v Assicurazioni Generali a poté 14 let až do července 1922 pracoval v Dělnické úrazové pojišťovně. Za svůj hlavní životní úkol však považoval psaní.
Po propuknutí plicní tuberkulózy v roce 1917 sedm let marně s nemocí zápasil. Poslední léta svého života trávil většinou v zotavovnách a léčebných ústavech v Čechách i v zahraničí. Ani v těchto letech úporného zápasu s nemocí nepřestával psát. Franz Kafka zemřel 3. června 1924 v rakouském sanatoriu v Kierlingu u Klosterneuburgu. Dne 10. června 1924 byl pohřben na Novém židovském hřbitově na Olšanech, kde k jeho kubickému náhrobku neustále směřuje velký počet návštěvníků z celého světa. Zajímavostí je, ve své závěti požádal svého přítele Max Broda, aby zničil všechna jeho díla, deníky i korespondence. Ten však jeho přání neuposlechl a jeho díla vydal.
V rámci výročí se chystá mnoho kulturní aktivit. Dokonce i knižní veletrh Svět knihy Praha 2024 se rozhodl zapojit do oslav spojených s tímto literárním velikánem – mottem 29. ročníku se tak stal Kafkův citát: „Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás.“ Odráží filozofickou linku festivalu, která se odvíjí od úvah o smyslu literatury a toho, jak mění náš vnitřní život. Program nabídne besedy o Kafkově tvorbě i inspiracích, které z ní čerpají, zahájení obstará koncert pro veřejnost v podání Kafka Bandu, kapely zhudebňující Kafkovy texty. Kafkovké výročí akcentuje i vizuál studia dvorního grafika Světa knihy Praha Pavla Fuksy. Pozorný divák v jeho návrhu rozpozná hmyzím pohledem rozostřeného brouka z povídky Proměna.
Kolem letošního výročí Franze Kafky se toho ale bude dít mnohem víc. Například v Divadle Na zábradlí vznikla performance Kafka has left the building, která zkoumá prolnutí mezi spisovatelovým životem, dílem a komercializací obojího. Kromě toho vznikla také loutková inscenace pro děti Franz a kavka. Další zajímavou akcí je také otevřená výstava KAFKAesque v Centru současného umění DOX, která se zaměřuje na reflexi Kafkova díla a poetiky v současném výtvarném umění, Další informace k bohatému kulturnímu programu naleznete na webových stránkách Festival | Kafka 2024.
My pro Vás v našem Knihkupectví Academia na rohu Václavského náměstí a Vodičkovy ulice chystáme na červen tematickou výlohu, která Vám představí Kafkův život a dílo a veškeré tyto tituly si budete moci v naší kamenné prodejně zakoupit. Pokud byste se ale chtěli Kafkovým dílem probrat v pohodlí domova, můžete si v klidu prolistovat náš e-shop a zakoupit si některé z jeho titulů s 10% slevou.
Jeden zajímavý tip pro Vás máme rovnou. Kromě Kafkova díla by Vás totiž mohl zaujmout titul Kafka v kostce Nicolase Mahlera, který letos vydalo nakladatelství Argo. Pokud znáte Kafkovy černobílé kresbičky (např. muže zhrouceného za stolem), které kreslil s velkou oblibou, tak záhy zjistíte, že tento rakouský komiksový kreslíř Nicolas Mahler má podobný minimalistický styl jako on. A proto se toto výročí rozhodl oslavit komiksovou Kafkovou biografií: trefně, vtipně, s dobrou znalostí detailů z Kafkova života a jeho tvorby.
A náš druhý tip je novinka z nakladatelství Labyrint S Kafkou na cestách. Novinářka Judita Matyášová a fotograf Jan Jindra čtenářům odhalují tak trochu jiného Kafku. Zvídavého mladého muže, který se zajímal o zdravý životní styl, fascinovala ho moderní technologie a velmi rád cestoval. Jeho cestovní deníky jsou plné živých popisů toho, co zažíval při objevování Evropy. Od roku 2003 autoři knihy navštívili 70 míst v Česku i v zahraničí, která jsou s Kafkou spojená. Publikace S Kafkou na cestách však není jen průvodcem po místech, která navštívil během dovolené nebo služebních cest. Je také pozvánkou do světa slavného literáta, který jste zřejmě doposud neznali.
Tak s kterou knihou oslavíte výročí Franze Kafky vy?
Fotografie Franze Kafky – anonymous Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons.