Přeskočit na hlavní obsah
LETOS UPLYNE 100 LET OD ÚMRTÍ FRANZE KAFKY

LETOS UPLYNE 100 LET OD ÚMRTÍ FRANZE KAFKY

Letos 3. června uplyne sto let od úmrtí světově proslulého představitele německy psané literatury Franze Kafky. V rámci oslav se uskuteční mnoho kulturních akcí.

Zaslala Šárka Hakenová dne

Narodil se roku 1883 V Praze na Starém Městě do rodiny židovského obchodníka. Napsal tři romány, Amerika, Proces a Zámek, ale také mnoho novel nebo povídek. Jednou nejslavnější z nich je Proměna s Řehořem Samsou, který se jednoho rána probudí a zjistí, že se proměnil v nestvůrný hmyz.

Franz Kafka nadevše miloval Prahu a byl s ní spjat celý svůj život. Po vystudování práv na Německé univerzitě v Praze pracoval jako úředník v pojišťovnictví, nejprve krátce v Assicurazioni Generali a poté 14 let až do července 1922 pracoval v Dělnické úrazové pojišťovně. Za svůj hlavní životní úkol však považoval psaní.

Po propuknutí plicní tuberkulózy v roce 1917 sedm let marně s nemocí zápasil. Poslední léta svého života trávil většinou v zotavovnách a léčebných ústavech v Čechách i v zahraničí. Ani v těchto letech úporného zápasu s nemocí nepřestával psát. Franz Kafka zemřel 3. června 1924 v rakouském sanatoriu v Kierlingu u Klosterneuburgu. Dne 10. června 1924 byl pohřben na Novém židovském hřbitově na Olšanech, kde k jeho kubickému náhrobku neustále směřuje velký počet návštěvníků z celého světa. Zajímavostí je, ve své závěti požádal svého přítele Max Broda, aby zničil všechna jeho díla, deníky i korespondence. Ten však jeho přání neuposlechl a jeho díla vydal.

V rámci výročí se chystá mnoho kulturní aktivit. Dokonce i knižní veletrh Svět knihy Praha 2024 se rozhodl zapojit do oslav spojených s tímto literárním velikánem – mottem 29. ročníku se tak stal Kafkův citát: „Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás.“ Odráží filozofickou linku festivalu, která se odvíjí od úvah o smyslu literatury a toho, jak mění náš vnitřní život. Program nabídne besedy o Kafkově tvorbě i inspiracích, které z ní čerpají, zahájení obstará koncert pro veřejnost v podání Kafka Bandu, kapely zhudebňující Kafkovy texty. Kafkovké výročí akcentuje i vizuál studia dvorního grafika Světa knihy Praha Pavla Fuksy. Pozorný divák v jeho návrhu rozpozná hmyzím pohledem rozostřeného brouka z povídky Proměna.

Vizuál letošního ročníku Svět knihy od Pavla Fuksy
Vizuál letošního ročníku Svět knihy od Pavla Fuksy
Pozorný divák v jeho návrhu rozpozná hmyzím pohledem rozostřeného brouka z povídky Proměna

Kolem letošního výročí Franze Kafky se toho ale bude dít mnohem víc. Například v Divadle Na zábradlí vznikla performance Kafka has left the building, která zkoumá prolnutí mezi spisovatelovým životem, dílem a komercializací obojího. Kromě toho vznikla také loutková inscenace pro děti Franz a kavka. Další zajímavou akcí je také otevřená výstava KAFKAesque v Centru současného umění DOX, která se zaměřuje na reflexi Kafkova díla a poetiky v současném výtvarném umění, Další informace k bohatému kulturnímu programu naleznete na webových stránkách Festival | Kafka 2024.

My pro Vás v našem Knihkupectví Academia na rohu Václavského náměstí a Vodičkovy ulice chystáme na červen tematickou výlohu, která Vám představí Kafkův život a dílo a veškeré tyto tituly si budete moci v naší kamenné prodejně zakoupit. Pokud byste se ale chtěli Kafkovým dílem probrat v pohodlí domova, můžete si v klidu prolistovat náš e-shop a zakoupit si některé z jeho titulů s 10% slevou.

Jeden zajímavý tip pro Vás máme rovnou. Kromě Kafkova díla by Vás totiž mohl zaujmout titul Kafka v kostce Nicolase Mahlera, který letos vydalo nakladatelství Argo. Pokud znáte Kafkovy černobílé kresbičky (např. muže zhrouceného za stolem), které kreslil s velkou oblibou, tak záhy zjistíte, že tento rakouský komiksový kreslíř Nicolas Mahler má podobný minimalistický styl jako on. A proto se toto výročí rozhodl oslavit komiksovou Kafkovou biografií: trefně, vtipně, s dobrou znalostí detailů z Kafkova života a jeho tvorby.

A náš druhý tip je novinka z nakladatelství Labyrint S Kafkou na cestách. Novinářka Judita Matyášová a fotograf Jan Jindra čtenářům odhalují tak trochu jiného Kafku. Zvídavého mladého muže, který se zajímal o zdravý životní styl, fascinovala ho moderní technologie a velmi rád cestoval. Jeho cestovní deníky jsou plné živých popisů toho, co zažíval při objevování Evropy. Od roku 2003 autoři knihy navštívili 70 míst v Česku i v zahraničí, která jsou s Kafkou spojená. Publikace S Kafkou na cestách však není jen průvodcem po místech, která navštívil během dovolené nebo služebních cest. Je také pozvánkou do světa slavného literáta, který jste zřejmě doposud neznali.

Tak s kterou knihou oslavíte výročí Franze Kafky vy?

Fotografie Franze Kafky – anonymous Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons.

Loading...

Nahrávání

Error

Vyhledává se...