ČasopisŽIVA vydávaný Nakladatelstvím Academia za podpory Akademie věd ČR přináší biologicky zaměřené články recenzované našimi odborníky, doplněné originální obrazovou dokumentací. Snažíme se přiblížit nové poznatky z různých oborů. Příspěvky se zabývají jednotlivými druhy organismů a shrnují úroveň znalostí v určitém oboru. Významnou součástí každého ročníku od roku 2016 je vždy tematicky zaměřená rubrika pro pedagogy K výuce a od roku 2010 vycházejí také každoročně monotematická čísla, která přibližují aktuální a mnohdy znepokojivé poznatky. Pro hlubší vhled do problematiky jsou tato čísla velmi oceňována.
Redakce také pořádá výstavy. Na té současné můžete vidět průřez posledními třemi monotematickými čísly věnovanými živlům.
ŽIVA 2022, 5:VODA
Vnitrozemské vody a život v nich. Spektrum témat sahá od charakteristik různých vodních zdrojů na našem území přes informace o jejich znečištění, detailní údaje o vybraných biologicky zajímavých lokalitách, různé pohledy na vysychavé vodní toky a plochy až po příběhy o konkrétních obyvatelích nejen našich vod.
ŽIVA 2023, 5:OHEŇ
Na žhavé téma s chladnou hlavou. V souvislosti s požárem národního parku České Švýcarsko jde o téma celospolečensky aktuální. O ohni referují autoři článků především jako o zajímavém ekologickém fenoménu, jehož působení se datuje od dob, kdy rostliny poprvé kolonizovaly souš. Svědčí o tom geologické záznamy i rozmanitá evoluční přizpůsobení napříč taxonomickými třídami živých organismů.
ŽIVA 2024, 5:VÍTR
Stačí, že fouká vítr. Nečekaně velké množství přírodních procesů je podmíněno pohybem vzduchu, u mnohých z nich si to často neuvědomujeme. V atmosféře neustále probíhají děje nejrůznějších měřítek, od nepatrných turbulentních vírů nadnášejících pylová zrna až po celoplanetární proudění ovlivňující podnebí. Spolu se vzduchem se přenášejí energie, voda, různé chemické látky, kapalné i pevné částice. Vzdušné proudění také využívá řada organismů ke svému šíření a rozmnožování.