Skip to main content
"Životní dílo Petra Malloty a jeho spolupracovníků."

"Životní dílo Petra Malloty a jeho spolupracovníků."

O publikaci Petra Malloty a kolektivu autorů Popravení z politických důvodů v komunistickém Československu, kterou vydalo Nakladatelství Academia společně s Ústavem pro studium totalitních režimů, píše Jaroslav Šajtar v Reflexu.

Posted by Šárka Hakenová on

Nová kolektivní monografie mapuje formou jednotlivých životopisných hesel, koncipovaných jako případové studie, všechny doposud známé tragické kauzy popravených z politických důvodů. V této souvislosti se nevyhýbá ani kontroverzním případům, které leží na hranici mezi politickými a kriminálními delikty, či ji dokonce překračují. Kromě jednotlivých lidských osudů kniha přibližuje celkový stav bádání a zasazuje tyto popravy do širšího rámce politických procesů.

Publikace obsahuje kolem 2 500 archivních dokumentů a fotografií, mnohdy zcela unikátních, jež byly získány jak z veřejných archivů, tak ze soukromých sbírek.

Článek Jaroslava Šajtara, který reflektuje tuto obsáhlou publikaci si můžete přečíst ZDE.

Z recenze:

Petr Mallota s kolektivem své badatelské úsilí pojali tak říkajíc z gruntu a k jejich cti slouží, že svou monografií Popravení z politických důvodů v komunistickém Československu překonali všechna dosavadní díla. První tři svazky jejich titánské a zároveň mravenčí práce zahrnují úvod, v němž se čtenáři dozvědí mj. o vyšetřovacích metodách „třídní“ justice, seznámí se s dobovými dokumenty (je jich tam zhruba dva a půl tisíce a některé jsou poblikovány poprvé) a tabulkami se základními údaji o obětech represí. Jádrem jsou podrobné abecedně řazené životopisy 232 osob popravených z důvodů vyplývajících z názvu publikace.Čtvrtý svazek bude pro některé čtenáře možná nejzajímavější. Zevrubně se totiž věnuje 34 osobám, jejichž případy jsou, abychom použili poněkud profláknuté, neboť až příliš často používané, výrazivo, kontroverzní.

Popravení z politických důvodů v komunistickém Československu

Popravení z politických důvodů v komunistickém Československu

Problematika politických poprav v Československu v období vlády KSČ dlouhodobě přitahuje pozornost odborné i laické veřejnosti. Při zpracovávání tohoto tématu se dosud mezi badateli uplatňoval spíše přístup selektivního výběru určitých kauz, nejčastěji spjatých s nejznámějšími politickými procesy. Nová kolektivní monografie mapuje formou jednotlivých životopisných hesel, koncipovaných jako případové studie, všechny doposud známé tragické kauzy popravených z politických důvodů. V této souvislosti se nevyhýbá ani kontroverzním případům, které leží na hranici mezi politickými a kriminálními delikty, či ji dokonce překračují. Kromě jednotlivých lidských osudů kniha přibližuje celkový stav bádání a zasazuje tyto popravy do širšího rámce politických procesů. Práce samotná je rozčleněna do dvou oddílů. První tři svazky obsahují úvodní studii k tématu, v níž čtenáři naleznou např. informace o metodách vyšetřování komunistickými bezpečnostními složkami, o fungování tzv. třídní justice či o osudech ostatků popravených. Na ni navazují kopie vybraných dobových dokumentů a přehledové tabulky se základními údaji o obětech. Jádrem tohoto oddílu jsou však životopisné studie k 232 osobám, řazeným pro větší přehlednost abecedně, u nichž jsou politické důvody popravy v naprosté většině případů zřejmé. Čtvrtý svazek naopak zahrnuje studie ke 34 osobám, jejichž případy lze v převážné míře označit za mimořádně kontroverzní. Jde o popravené, u kterých např. převládaly kriminální motivy, či kteří dokonce spáchali v době druhé světové války zavrženíhodné válečné zločiny. Jednotlivé kauzy však byly komunistickým režimem účelově politizovány, a to i za využití přímých zásahů do vyšetřování a soudního řízení, nebo byli tito lidé v minulosti opakovaně chybně zařazováni mezi popravené z politických důvodů. Publikace obsahuje kolem 2 500 archivních dokumentů a fotografií, mnohdy zcela unikátních, jež byly získány jak z veřejných archivů, tak ze soukromých sbírek. Knihu vydaly Academia a Ústav pro studium totalitních režimů.
Loading...

Loading

Error

Searching...