Nová kolektivní monografie mapuje formou jednotlivých životopisných hesel, koncipovaných jako případové studie, všechny doposud známé tragické kauzy popravených z politických důvodů. V této souvislosti se nevyhýbá ani kontroverzním případům, které leží na hranici mezi politickými a kriminálními delikty, či ji dokonce překračují. Kromě jednotlivých lidských osudů kniha přibližuje celkový stav bádání a zasazuje tyto popravy do širšího rámce politických procesů.
Publikace obsahuje kolem 2 500 archivních dokumentů a fotografií, mnohdy zcela unikátních, jež byly získány jak z veřejných archivů, tak ze soukromých sbírek.
Článek Jaroslava Šajtara, který reflektuje tuto obsáhlou publikaci si můžete přečíst ZDE.
Z recenze:
Petr Mallota s kolektivem své badatelské úsilí pojali tak říkajíc z gruntu a k jejich cti slouží, že svou monografií Popravení z politických důvodů v komunistickém Československu překonali všechna dosavadní díla. První tři svazky jejich titánské a zároveň mravenčí práce zahrnují úvod, v němž se čtenáři dozvědí mj. o vyšetřovacích metodách „třídní“ justice, seznámí se s dobovými dokumenty (je jich tam zhruba dva a půl tisíce a některé jsou poblikovány poprvé) a tabulkami se základními údaji o obětech represí. Jádrem jsou podrobné abecedně řazené životopisy 232 osob popravených z důvodů vyplývajících z názvu publikace.Čtvrtý svazek bude pro některé čtenáře možná nejzajímavější. Zevrubně se totiž věnuje 34 osobám, jejichž případy jsou, abychom použili poněkud profláknuté, neboť až příliš často používané, výrazivo, kontroverzní.