Skip to main content
Nejen o knize Na trápení nebyl čas na webu ČT art

Nejen o knize Na trápení nebyl čas na webu ČT art

Dva silné životní příběhy, dva knižní rozhovory se ženami, kterým toho politika hodně naložila, představuje ve své recenzi Josef Chuchma na webu ČT ART.

Posted by Šárka Hakenová on

Jednou z těchto žen je politická vězenkyně Alexandra Součková Kovářová, jejíž životní příběh zaznamenala formou interview Zuzana Augustová. Knihu Na trápení nebyl čas vydalo Nakladatelství Academia loni v edici Paměť.

Druhou knihou je rozhovor s Kamilou Bendovou Můj život s Václavem a Chartou, která vyšla u nakladatelství Vyšehrad.

Recenzi Josefa Chuchmy si můžete přečíst na webu ČT ART.

Z recenze:

V některých ohledech se osudy obou těch žen zajímavě podobají, v něčem jsou protivami. Obě pocházejí ze středostavovského prostředí. Otec paní Alexandry spravoval chrup lepší pražské klientele včetně lidí z uměleckých kruhů, strýc Zdeněk Mančal byl hlasatelem Československého rozhlasu, v němž 5. května 1945 volal ku pomoci české občanstvo, jde o jeden z ikonických okamžiků pražského povstání (po únoru 1948 byl z Rozhlasu propuštěn a zakrátko odsouzen na deset let). Otec Kamily Bendové (* 1946), rozené Neubauerové, byl v Brně ředitelem penzijního ústavu, a to až do roku 1943, pak byl přeložen do Prahy, rodina zůstala v jihomoravské metropoli. Po válce čelil takzvanému malému dekretu, což bylo řízení vedené komisemi okresních národních výborů proti lidem, kteří se měli provinit proti „národní cti“. Na Brno zanevřel i proto, že byl odstaven od výuky na tamější právnické fakultě, kde byl profesorem. Pracoval tedy nadále v Praze, rodina se za ním roku 1953 přestěhovala. Otec se přátelil kupříkladu s malířem Pavlem Brázdou či s básníkem Františkem Halasem a jeho rodinou. Kamilina matka dostala jako nadaná žačka možnost studovat střední školu ve Francii, po návratu v Brně studovala práva, kde ji učil mimo jiné právě profesor Zdeněk Neubauer – zamilovali se do sebe a vzali se.

Loading...

Loading

Error

Searching...